Opracowany na podstawie książki Marcina Kozioła i Bartka Jędrzejaka „Pogoda dla Puchaczy jesień”
Wiek dzieci: 4-6 lat
Czas trwania zajęć : 30-45 minut
Wprowadzenie:
Przywitanie się z grupą, zapoznanie z książką, opowieść o tym, że to jest kolejna część cyklu książeczek o rodzinie puchaczy. Jesienią czytelnicy dowiedzą się o zmiennych wyglądzie i zwyczajach młodych i dorosłych puchaczy. Poinformowanie słuchaczy o tym, że autorzy przygotowali wiele ciekawostek przyrodniczych o zmieniającym się otoczeniu podczas jesieni.
Przygotowanie dzieci do aktywnego słuchania, ponieważ po usłyszanej historii będą zadawane pytania dotyczące treści opowiadania.
Prowadzący czyta pierwszy rozdział w którym opisany jest wygląd puchaczy dorosłych i malutkich. Ich upodobania żywieniowe, zachowanie podczas różnych sytuacji.
Warto jest porozmawiać później z dziećmi o wymienionych cechach tych ptaków.
Następnie prowadzący włącza filmiki z odgłosami sów i puchaczy i cała grupa stara się wychwycić różnicę pomiędzy pohukiwaniami. Później mogą również naśladować te odgłosy.
Odgłos Sowy
Kolejnym punktem scenariusza jest pokazanie dzieciom zdjęć sów i puchaczy oraz wyjaśnienie różnić pomiędzy dwoma rodzajami ptaków.
Na koniec proponuję pracę plastyczną. Z podanego wzoru należy wyciąć kształt sowy/puchacza i ozdobić go wedle własnej wyobraźni. Dzieci oczywiście mogą posiłkować się zdjęciami ptaków oraz wcześniejszą rozmową. Można doczytać fragment z książki o wyglądzie dorosłych i małych puchaczy.
Można wykorzystać:
Kredki, watę, plastelinę, kolorowe jesienne liście, skrawki materiału.
Wzór do wydrukowania lub można znaleźć inny, bardziej pasujący do preferencji:
Źródło:
https://www.gory-sowie.org/wiadomosci/48,puchacz-zwyczajny-ozdoba-gor-sowich
https://terefe.pl/informacje-sowy-dla-dzieci/
https://digitalcamerapolska.pl/inspiracje/2588-ben-hall-sowa-podczas-sniezycy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz